Technologia, materiały, projekt – co wpływa na cenę druku 3D

17 lutego 2021

Więcej informacji o wydruk 3D cena.

Opcja zamówienia wydruku 3D dowolnego prototypu, makiety bądź elementów z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile intencją przedsiębiorstwa jest przemysłowa produkcja, z reguły decyduje się ono na nabycie drukarek 3D i przyjęcie do pracy obsługujących je fachowców. Jeżeli jednak potrzeba skorzystania z modelu 3D jest sporadyczna bądź w grę wchodzi wytwarzanie elementów o ograniczonym nakładzie, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy opracowaniu planu przedsięwzięcia pojawia się często pytanie: jak oszacować koszt druku 3D?

Finalny koszt druku 3D – co na nią wpływa?

Na końcowy koszt wydruku 3D oddziałuje wiele czynników. Zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem w odpowiednim formacie (STEP bądź STL), z pomocą którego można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zlecenia. Nierzadko firma zlecająca opracowuje tylko fizyczny model albo szkic projektowy. To sprawia, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa ze względu na konieczność przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego przedmiotu z wykorzystaniem skanera 3D, bądź też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki, które mocno wpływają na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, wybór samej techniki druku, a także materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Jednakowo ważne jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk będzie miał całkowite czy procentowe wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (m.in. lakierowania czy gwintowania).

Chcesz skalkulować koszt druku 3D? Prześlij plik do zleceniobiorcy

Nie da się właściwie oszacować ceny druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, u którego zamierzamy złożyć zamówienie. W tym celu rekomenduje się przesłać jej plik do oceny ewentualnie, jeśli go nie posiadamy, skorzystać z kwestionariusza i szczegółowo zaprezentować specyfikę zlecenia. Wyliczenie ceny druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Eksperci CADXPERT służą również poradą odnośnie wyboru tworzywa i właściwej technologii druku.

CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]

You May Also Like