Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

29 maja 2020

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą szybkość działania kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności kandydaci przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Osoby badane muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie badań wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

You May Also Like