Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

26 stycznia 2022

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. Jak? W sieci dostępne są różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

You May Also Like