Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

28 lipca 2019

Sprawdź, komu zlecić badania operatorów Bielsko

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Obowiązek taki prawo nakłada także na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych pojazdów. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Prawo dokładnie określa, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem bądź nie dość szybką reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że przeprowadzanie takich kontroli jest niezbędne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji i zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to 3-4 lata, a dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

You May Also Like