Sterowniki PLC

9 kwietnia 2019

Sterowniki PLC pozwalają na precyzyjne zarządzanie pracą maszyn fabrycznych. Używając ich jesteśmy w stanie uczynić bardziej efektywnym działanie wszystkich fabryk, a dzięki możliwości programowania bez komplikacji dopasować do bieżących wymagań.

Sterowniki PLC – na czym to polega?

Tym, co wyróżnia je na tle zwykłych sterowników jest fakt, iż działają one cyklicznie. Kontroler PLC wykonuje krok po kroku każdy z rozkazów zawartych w programie, zaś gdy ten zostanie wykonany, powtarza określony proces, sprawdza stany wejść i eksportuje je do konkretnego pliku, a następnie rozpoczyna wykonywanie kodu jeszcze raz. Języki, w jakich pisze się algorytmy sterujące działaniem sterowników dostarczane są zwykle przez ich wytwórców.

Dzieje sterowników PLC

Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat 60 dwudziestego wieku. Z początku używane były przez zakłady z USA i zachodnich Niemiec, ale szybko dotarły także do krajów socjalistycznych. Pierwsze tego rodzaju urządzenia pojawiły się w Polsce w 1975, a ich oficjalna produkcja ruszyła w drugiej połowie tej dekady.

Jak klasyfikuje się sterowniki PLC?

Najczęściej wybieranym rodzajem sterowników PLC są kontrolery kompaktowe, umożliwiające zarządzanie pojedynczym modułem. Oprócz tego, dostępne są również kontrolery modułowe wielu rozmiarów i urządzenia rozproszone, w skład których wchodzą różne podzespoły zarządzane przez centralną jednostkę.

Dlaczego warto wybrać sterowniki PLC?

Sterowniki PLC, mimo dość wysokich cen, umożliwiają minimalizację wydatków na eksploatację urządzeń fabrycznych. Nie są duże, a znacząco ograniczają ryzyko wystąpienia błędów.

You May Also Like