O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

23 października 2018

Wyprawy - ta niezwykła oferta każdego zadziwi

Mnóstwo osób wykorzystuje swój czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od szlaków wytyczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Poszukują nowych wyzwań – ich pragnieniem są wycieczki w coraz wyższe partie gór. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju rejonach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy górskie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Aktualnie przed miłośnikami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy polskie oraz słowackie Tatry, ale też najwyższe szczyty Azji, Meksyku czy Afryki. Z całą pewnością dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji dużo ułatwia, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Konieczna jest wysoka kondycja, która pomoże nam wytrzymać trwającą wiele godzin wyprawę z bardzo masywnym, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem z dobrej jakości sprzętem i dostosowaną do warunków klimatycznych odzieżą.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział we wspinaczce górskiej – na Pik Lenina, Elbrus, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w podobnych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem oraz poruszania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to warunki, które powinno się koniecznie spełniać. Nie wolno zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Znaczenie ma zatem zdolność pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej konieczne jest pełne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez lidera grupy.

Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

You May Also Like