Zastosowanie motoreduktorów

21 listopada 2022

Motoreduktory zamówisz na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w licznych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, zatem zawsze występuje niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą dodatkowo inne moduły jak sprzęgła bądź hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe układy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na drobiazgowe wyliczenia i testy pojedynczych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, średnich lub dużych obciążeń, jak również do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (DC, AC, BLDC czy bocznikowych), dzieli się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, produkcja żywności lub przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak wirniki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome i podnośniki. Duże zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych zestawów, które współcześnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, ale zasadniczo w milionach.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

You May Also Like