Zadania węzła optycznego

25 grudnia 2018

Jeśli chcesz zamówić węzeł optyczny, powinieneś odwiedzić ten adres

Dzisiejsze instalacji telekomunikacyjne niemal zawsze tworzy się z użyciem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego kabla – szybkości przekazu informacji oraz nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez właściwych podzespołów umożliwiających transmisję informacji i późniejsze kodowanie. By zamontować tego typu instalację niezbędne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają bowiem zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i tym samym zapewnienie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry musi wykazywać dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, aby emitować impuls elektryczny. Warto przy tym dodać, iż jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może oprócz tego działać odwrotnie. Pasmo, na którym zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet jednego GHz. Dla sprawnego działania węzła optycznego niezbędna będzie także odpowiednia osłona, chroniąca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed kurzem, wilgocią oraz pozostałymi czynnikami – zwykle wykonana z metalu.

Węzeł optyczny – jaki jest odpowiedni?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest dobry, decydują pewne parametry. Najważniejsze będą częstotliwości pracy urządzenia oraz moc sygnału – od tego zależna jest wszak ilość krańcowych odbiorców, do których doprowadzi dane. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zużycie energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy serwisowaniu instalacji, warto także zwrócić uwagę na sposób kalibracji węzła – dobrze, jeżeli pozwala na wygodną korekcję ustawień.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

You May Also Like