Sprawdź, gdzie zamówić silniki prądu stałego, wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Dużo rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, małe bądź olbrzymie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one skonstruowane.
Kto wynalazł i jakie elementy posiada silnik na prąd stały?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania czołowych innowatorów połowy XIX w., jak np. Michael Faraday, Gaston Planté i Zénobe Gramme. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze wirnika, komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie często stosowane są też silniki bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są ogólnie lubiane za bezszelestną pracę, jak równieżswoją niezawodność.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w wielu popularnych sprzętach
Teza, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz czytnik CD/DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem samochodów oraz pociągów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie sprezentujemy również naszym pociechom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silników DC używają także hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.
Choć silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów czy z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od uznanych marek.
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]