Tani węgiel

17 grudnia 2018

Zawsze, gdy nadchodzą zimne miesiące wielu z nas zastanawia się, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Obecnie na rynku oferowane są różnorakie rodzaje opału, więc na wąską ofertę raczej nie możemy narzekać. Niejednokrotnie jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Poniżej przeczytasz o różnicach w tych parametrach dla węgla kamiennego i brunatnego.

Ceny węgla – który z jego rodzajów jest najtańszy?

Podział węgla na kamienny i brunatny determinuje w głównej mierze na to, ile kosztuje. Węgiel kamienny jest stanowczo droższy, niż odmiana brunatna. Jego zakup może być jednak dużo bardziej opłacalny, gdyż ma on więcej kalorii, a co za tym idzie – spalimy go mniej, niż tańszej odmiany.
Sezonowe wahania w cenniku węgla wpływają na to, że z pewnością zakupimy tańszy węgiel poza sezonem grzewczym. Ważnym dla ceny węgla czynnikiem jest też sytuacja polityczna w danym kraju. Największe znaczenie w tym zakresie mają oczywiście nastroje w krajach eksportujących węgiel.

You May Also Like