Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

11 marca 2022

Szukasz rynnien dachowych? Wejdź na https://www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich części są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – co kupić?

W asortymencie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien trzeba więc skonsultować z profesjonalistą.

REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08

You May Also Like