Oryginalny element prywatnych ogrodów, tarasów lub patio – rzeźby z brązu

5 lutego 2020

Rzeźba jest jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już tysiące lat temu i nadal towarzyszą ludziom w rozlicznych sferach naszego życia. Widzimy je zazwyczaj tam, gdzie obcujemy ze sztuką – na wystawach, w muzeach i w świątyniach, ale także w miejscach publicznych: na rynkach i ulicach, w budynkach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, iż nie wszyscy orientujemy się, że dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W naszym artykule podamy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Metalowe rzeźby w miejscach użyteczności publicznej

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą wysokie wartości estetyczne i artystyczne, częstokroć są przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (aczkolwiek nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, jak również rzeźby ustawiane na ulicach, w przydomowych ogródkach bądź w parkach, obecne są wszak w zdecydowanej większości polskich miast. Poza tym często można spotkać je także w licznych budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w biurach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Kiedy warto je zamówić?

Podane w poprzednim akapicie przykłady to w głównej mierze duże, nieruchome dzieła. Ale jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym codziennym życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to nieduże dzieła, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo statuetki, popiersia wykonywane na zlecenie czy nagrody na laureatów konkursów. Organizatorzy przeróżnego rodzaju turniejów sportowych albo gal mają całkiem łatwe zadanie, bowiem zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest dużym wydatkiem, a ich wykonanie wystarczy po prostu polecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.

You May Also Like