Kantar dla konia – charakterystyka

8 maja 2020

Znajdź kantar

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. W następstwie tego musi on pasować do kształtu i wielkości głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem dobrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego cechy należy zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach znajdziemy przeróżne typy kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, zwane również halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład prawdziwym lub sztucznym futrem, które można odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, huculskich, arabskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub shire) i dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

You May Also Like