Dlaczego koniom podaje się mesz?

10 lipca 2021

Szukasz meszu dla koni? Zobacz tutaj.

Mesz to karma o wysokiej zawartości odżywczej, która może być dawana wszystkim koniom bez względu na ich ogólny tryb życia oraz poziom aktywności. Co istotne, mesz jest lekkostrawny i dostarcza ustrojowi zwierzęcia substancje, których rolą jest między innymi ochrona układu trawiennego, jak również wyregulowanie pracy jelit.

Co jest fundamentem meszu dla koni?

Preparacja meszu dla konia samodzielnie jest zadaniem dość czasochłonnym, jednak nie jest to nadmiernie trudne, a produkty do tego niezbędne są w większości dużych sklepów. Fundamentem każdego meszu dla koni są owies, otręby pszenne oraz siemię lniane. W niektórych recepturach na mesz pojawia się sól, jednakże można dostarczyć ja koniu w lizawce, która da mu większą satysfakcję. Oprócz uprzednio przytoczonych produktów do meszu można dorzucić liczne przysmaki lubiane przez konie, takie jak kawałki marchwi, rozmaryn, kminek, pokrzywa i płatki kukurydziane. W sieci można odszukać wiele rozmaitych receptur na mesz dla koni, od bardzo prostych do takich z ogromnym wykazem składników. Zalecamy wypróbować kilkanaście z nich, aby dowiedzieć, który najbardziej przypadnie do gustu naszemu zwierzęciu.

Mesz dla koni – koi podrażnienia i stany zapalne układu pokarmowego

Należy nadmienić, że zaleca się podawać mesz zdrowym zwierzętom 2 razy na tydzień, z kolei koniom cierpiącym na wrzody, kolki bądź inne schorzenia trawienne, specjaliści polecają tę dietę częściej, również każdego dnia. Nader istotne jest, aby mesz serwować koniom letni. Dlaczego? Jeden z bazowych ingredientów meszu, to jest nasiona lnu, po podgrzaniu tworzy żel, który potem powleka powłokę jelit oraz żołądka zwierzęca, co skutkuje koi stany zapalne i podrażnienia. Zważywszy na fakt, że własnoręczne przyrządzanie meszu zajmuje z reguły 3 godziny, w sklepach jeździeckich dostępne są gotowe mieszanki, które po dodaniu ciepłej wody można po paru chwilach podawać koniowi.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

You May Also Like