Czapsy i sztylpy czy oficerki – co wybrać i gdzie kupić?

18 lutego 2020

Więcej o czapsach

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najlepszymobuwiem do jazdy konnej są oficerki – skórzane buty z długą cholewą do kolan. I chociaż rzeczywiście w tym sporcie sprawdzają się doskonale, nie są bez wad. Główną z nich jest ich koszt – najlepsze modele oficerek kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto, wkładanie oraz jazda w oficerkach bywa w dużej mierze utrudnione ze względu na konieczność noszenia spodni z grubszego materiału, nie zawsze mieszczącej się w cholewce buta. Tych wad nie mają na szczęście sztylpy i czapsy.

Sztylpy i czapsy jeździeckie – główne cechy

Sztylpy i czapsy to elementy przedłużające sztyblety, zapewniające protekcję pozostałej partii nóg jeźdźca – porównuje się je do stuptutów piechura. Te pierwsze ochraniają jedynie łydkę sportowca, gdyż kończą się na kolanie, zaś drugie – sięgają do pachwiny, stanowiąc ochronę dla nogi na całej długości. Zarówno sztylpy, jak i czapsy są wytwarzane z różnych surowców. W sklepach zazwyczaj znajdziemy czapsy i sztylpy skórzane, jednakże poza nimi dostępne są również modele wykonane z tworzyw sztucznych bądź tkaniny.

Jak kupować czapsy i sztylpy?

Dwa ostatnie warianty charakteryzują się dużo niższą ceną. Są więc zalecane jeźdźcom z ograniczonym budżetem oraz dzieciom, szybko wyrastającym z jednego rozmiaru. Poza tym sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, więc lepiej nosi się je latem i wiosną. Obszerny wybór sztylp i czapsów wyszukamy w sklepach internetowych – fasony perfekcyjnie dobrane do swoich potrzeb nabędą więc również jeźdźcy mieszkający w miastach, w których nie ma dobrze wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

You May Also Like