Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

28 stycznia 2020

Chcesz zamówić toczek do jazdy konnej? Odwiedź ten adres

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, ze względu znaczną prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę groźne. Na urazy narażona jest szczególnie głowa jeźdźca, która obligatoryjnie winna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jazdy konnej można kupić 2 rodzaje zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co wybrać?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszą jeździecką osłoną głowy. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednak tak solidnej protekcji jak kask, przez co zalecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, stosowany przez wyczynowców, który posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najważniejszą kwestią przy zakupie kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać stosowne atesty oraz być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca bądź pozwalać na regulację rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask nie powinno się też iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej miejscowości nie wypatrzyliśmy pasującego nam modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

You May Also Like