Cegła ozdobna – na komin, na elewację na ścianę w pokoju

10 sierpnia 2018

Klinkierem określamy typ cegły dekoracyjnej, którą można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego właściwości i dlaczego jest współcześnie tak szeroko wykorzystywana w pracach wykończeniowych?

Klinkier – cegła ozdobna o szerokim zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką odpornością na zawilgocenie czy uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat stosuje się jako element wykończenia mieszkań oraz domów – mogą posłużyć m.in. jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Cegła ozdobna jest używana też na naroża, podokienniki, cokoły, a także inne elementy budynków i świetnie zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo estetycznie i jest niepodatna na niekorzystne czynniki zewnętrzne – promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg czy niską temperaturę. Klinkier elewacyjny pozostaje więc wiele lat w nienaruszonym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają jeszcze inne zalety – użycie naturalnego materiału sprawia, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru

Cegła ozdobna zastosowana na ścianę zewnętrzną domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna wyeksponuje styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – doskonale będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Dobrej jakości płytki ceglane można nabyć w licznych składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

You May Also Like