Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

7 marca 2020

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

You May Also Like