Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – dzisiaj to podstawa!

29 sierpnia 2019

Powszechne używanie urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo ważne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym musisz pamiętać

Istnieją rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto również zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale bardzo znaczącym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Pamiętanie o powyższych zasadach z pewnością przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona postawiona jest np. na WordPressie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili niezbędny element projektowania stron.

You May Also Like