Zdjęcia z powietrza niewątpliwie ozdabiają każdą produkcję filmową. Bez względu na to, czy rejestrowana jest siatka ulic miast, tereny nad rzekami bądź jeziorami czy może obszary leśne, z lotu ptaka wyglądają zazwyczaj dużo bardziej spektakularnie niż z z ziemi. Nie może zatem dziwić, iż filmowanie z powietrza jest niejednokrotnie wykorzystywane przez operatorów różnych produkcji – zarówno tych artystycznych, jak i komercyjnych. Do niedawna ich sfilmowanie było szalenie drogie i uciążliwe – wiązało się z zastosowaniem stosownego sprzętu oraz wymogiem wypożyczenia helikoptera bądź samolotu. Dzisiaj jednakże filmowanie z powietrza jest o wiele mniej kosztowne i nieskomplikowane pod względem logistyki – wystarczy zastosować w tym celu drona. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? O czym pamiętać poszukując specjalisty, który zrealizuje dla nas takie filmy?
Co wypromujesz za pomocą filmowania z powietrza?
Filmowanie z powietrza to metoda, którą z powodzeniem używa się w przeróżnych projektach marketingowych. Doskonale sprawdza się w filmach promocyjnych. Nieistotne jest to, czy chodzi o długie, kilkunastominutowe obrazy, czy też kilkuminutowe filmy. Ujęcia z powietrza mogą urozmaicać klipu albo też składać się na jego większą część (a w poniektórych przypadkach wręcz jego całość). Filmy z tego rodzaju zdjęciami nadają się do promowania rozmaitych sektorów biznesu – zarówno niedużych inicjatyw, jak i szerokich przedsięwzięć. Znakomicie zdają egzamin też w promowaniu działań lokalnych władz (przede wszystkim, jeśli idzie o spoty adresowane do turystów oraz dotyczące budowy infrastruktury) czy organizacji zajmujących się ekologią. Filmowanie z powietrza to też najlepsza metoda na to, żeby przedstawić stopień powodzenia i skalę różnych inwestycji – na przykład budowlanych, przemysłowych czy drogowych.
Filmowanie z powietrza – jak wybrać wykwalifikowanego operatora drona?
To, jak będą prezentować się filmy z zdjęciami z drona jest zależne w sporej mierze od kwalifikacji operatora sprzętu. Sporo informacji na temat jego kwalifikacji, jak również jakości drona i znajdującej się w nim kamery, przekażą nam spoty, które dana osoba do tej pory wykonała – w większości wypadków mamy możliwość obejrzeć je w internetowym portfolio. Kierujący urządzeniem rejestrującym winien posiadać również certyfikat UAVO, poświadczający jego zdolności i upoważniający do legalnego odbywania lotów komercyjnych poza zasięgiem wzroku (BVLOS) oraz w zasięgu wzroku (VLOS).