System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

30 marca 2023

W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe informacje w temacie systemu bankowego SWIFT.

Mimo, że w zasadzie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania światowej bankowości.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny wykorzystywany aktualnie system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na całym świecie stosowane są także różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie jednego kraju.

Co jest w związku z tym głównym atutem systemu SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i masa innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC znanych banków, działających w Polsce.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

You May Also Like