Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

1 lipca 2022

Faktura ustrukturyzowana. Uzyskaj więcej szczegółów.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właściciele firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, jednak dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest doskonale klarowny. Fakt, że faktury mają jednolity format powoduje, że obojętnie jakie programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane tak samo. Jest to ważny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd częstokroć spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw od stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (system przetrzymuje informacje o nich przez 10 lat), nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również szybciej otrzymają zwrot VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Watro zaznaczyć, iż obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz należy dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

You May Also Like