Czym jest faktoring?

3 września 2021

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany zwłaszcza do firm, które wykorzystują odroczone czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to także idealne wyjście dla firm poszukujących kolejnych sposobów sfinansowania wydatków związanych z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O jakich zasadach powinny wiedzieć przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę pozyskania środków? Jak uniknąć ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na czym polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją różnych typów usług, a wykup długów będzie tylko jedną z nich. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz porady biznesowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju rzutują przepisy prawa cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Doradca powie, który faktoring będzie odpowiedni

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem bardzo zróżnicowane. By uniknąć błędów, których rezultatem mogą być poważne problemy, powinniśmy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy specjalne kwalifikacje, których często po prostu nie mamy. Z tego względu wybór faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien koszt, ale najczęściej okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się strat.

You May Also Like