Aktualny kurs franka szwajcarskiego poznasz online

28 sierpnia 2021

Kurs franka szwajcarskiego. Więcej informacji na topfx.pl.

O franku Polacy wiedzą niedużo, zasadniczo raptem to, że to ta waluta, w której mnóstwo naszych rodaków wzięło w przeszłości kredyty, które dziś trudno im spłacić. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest dość ciekawa.

Frank szwajcarski – uważany za jeden z najpiękniejszych banknotów na świecie

Jak wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, lecz jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak funt szterling, dolar amerykański oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Jednak nie był to pierwotny pieniądz, który pojawił się w obiegu na terenie Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił mnogie lokalne waluty, które dotychczas były wybijane w poszczególnych kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niebywałej stabilności, unikając m.in. licznym zawirowaniom w okresach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI w. Mało kto wie, iż frank szwajcarski uważany jest za jedną z najładniejszych walut świata. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych wyróżnia się niecodzienną pionową orientacją grafiki i fenomenalną kolorystyką. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (przykładowo Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Le Corbusiera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak najczęściej bywa – oblicza polityków, wojskowych lub królów. Z kolei tematem najnowszej, dziewiątej serii banknotów są Ziemia, nauka i natura.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski cały czas cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, jednakże jego notowania monitorują także ciekawością osoby z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. Żeby znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, warto wchodzić na stronę kantoru internetowego, gdzie kurs tej waluty odświeżany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można także prześledzić fluktuacje ceny franka w określonym okresie. To opcja użyteczna dla frankowiczów czuwających na stosowny moment, żeby zlecić wymianę waluty przed spłatą kolejnej raty zadłużenia, jak również dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki.

You May Also Like