Nie oszukujmy się: jakość powietrza w Polsce nie jest dobra. Pod tym kątem nasz kraj jest na jednej z ostatnich pozycji pośród państw Unii Europejskiej. Każdego dnia przekazywane są nowe komunikaty o przekroczeniu dozwolonego stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 i dlatego też nadal poszukiwane są wydajne metody, pomagające radzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem, szczególnie w obiektach, w których utrzymanie czystości powietrza jest niezwykle ważne (przykładowo w szpitalnych salach intensywnej terapii).
Filtry F7 i F9 – skutecznie eliminują pyły oraz włosy
Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), innymi słowy filtry powietrza wysokiej skuteczności, znane i stosowane są od lat 70-tych. Są obecne m.in. w domowych oczyszczaczach powietrza oraz odkurzaczach. W urządzeniach wentylacyjnych zakładanych w biurach, domach czy urzędach doskonale spełnią swoje zadanie filtry dokładne minipleat, które zależnie od klasy poradzą sobie z filtracją pyłów zawieszonych PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząstki znajdują się w smogu. Nie są dla nich kłopotem także takie zanieczyszczenia, jak włosy, roztocza lub spaliny. Poszukując filtrów dokładnych F7 lub F9 powinno się sprawdzić nie tylko ich wydajność, ale także jakość ich produkcji. Te wytwarzane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ocynkowaną stalową ramę charakteryzującą się znaczną odpornością na złe warunki atmosferyczne (jak wysoka temperatura, wilgotność) i uszkodzenia mechaniczne. Skuteczny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego chroniony jest po stronie wlotu powietrza siatką z aluminium. W filtrach minipleat papier filtracyjny ułożony jest w mini plisy i wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co sprawia, iż filtry te odznaczają się dużą żywotnością. Filtry F7 i F9 występują w wielu wymiarach dopasowanych do wymagań każdego użytkownika.
Filtry HEPA H13 i H14 – wydajna praca w ciężkich warunkach
Do wykorzystania przemysłowego wymagane są z kolei filtry o kategorycznie wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą zdołają zapewnić filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy wkładu filtrującego są w nich równomiernie oddzielone przez aluminiowe separatory, a solidna rama, również wyprodukowana z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wodę i zmiany temperatury, co umożliwia efektywną pracę w wymagających warunkach (aż do 80 stopni Celsjusza). Filtry tego typu stosowane są wszędzie tam, gdzie trzeba spełnić najwyższe normy czystości powietrza, m.in. w zakładach produkujących elektronikę.
Fotografia pochodzi ze strony marss.pl.
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 10 46