Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

19 stycznia 2021

Zajrzyj tutaj jeśli interesujesz się biopsją fuzyjną.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci oraz wymiarów do włoskiego orzecha. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważka jest jej regularna kontrola. Pozwala to zdiagnozować zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również wcześnie zauważyć niepokojące zmiany rakowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można lekceważyć groźby jego możliwego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeśli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o sporym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który z reguły trwa ok. pół godziny. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. Później patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, korzystanie z rozrusznika serca czy niska krzepliwość krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

You May Also Like