Praktyczne sposoby na szybkie zwalczenie przeziębienia

24 września 2020

Miesiące jesienno-zimowe negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Zazwyczaj dopadają nas ból gardła, katar oraz kaszel. Aby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku rad, które pomagają oddalić widmo choroby. Oto kilka z nich.

Czym się rozgrzać?

Wirusy atakują nasz ustrój zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o 2-3 stopnie. Z tej przyczyny warto rozgrzewać się za pomocą gorącego prysznica czy herbaty. Do herbaty można wrzucić sok z cytryny albo pomarańczy, które zawierają duże ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest także bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru oraz odrobina cynamonu. Aby poprawić smak napoju warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, nasyćmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego lub eukaliptusowego, co oprócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie nosa.

Niezrównane syropy z cebuli i czosnku

Źródłem wielu witamin są też czosnek i cebula. Na ich bazie sporządza się tradycyjne mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę, a następnie zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się na chwilę, żeby cebula puściła sok. Taki syrop należy spożywać co kilka godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą właściwości bakteriobójcze. W tym celu należy zetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać kapkę wody. Tak przygotowaną miksturę również powinno się pić parę razy dziennie.

Miód, mleko i masło na podrażnienie gardła

Gdy pojawia się uczucie bólu gardła, wskazane jest przetestować mieszankę masła, mleka oraz miodu. Świetnie nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się uważać, żeby mleko nie było wrzące, gdyż zniweluje to korzystne oddziaływanie miodu i masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się także płukanie gardła roztworem wody z solą oraz picie szałwii w postaci herbaty.

Dlaczego warto reagować na pierwsze symptomy przeziębienia?

Nie bacząc na to, iż zwykłe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednakże na uwadze, że jeśli symptomy nie mijają to powinno się skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu.

You May Also Like