Porządna porcja informacji o ortokorekcji. Zobacz koniecznie!
Czy noszenie okularów przy krótkowzroczności jest nieodzowne? Tak, bowiem przy niewielkiej wadzie wzroku okulary mogą okazać się niepotrzebne, gdy postanowimy postawić na ortokorekcję.
Ortokorekcja – odwracalna metoda modelowania kształtu rogówki
Wady wzroku takie jak krótkowzroczność czy astygmatyzm są problematyczne i potrafią dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Da się je wyeliminować z pomocą lasera, ale mnóstwo osób nie decyduje się na zabieg tego typu z lęku przed laserem albo wręcz ze względu na brak środków finansowych. Nie oznacza to natomiast, iż są one definitywnie skazane na zakładanie szkieł korekcyjnych i doświadczanie stopniowego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zablokować jej rozwój przy użyciu ortokorekcji – nieinwazyjnej, bezpiecznej, a – co najważniejsze – skutecznej procedury, która polega na korekcji kształtu rogówki w trakcie snu. Jak to działa? W czasie, gdy osoba, która nałożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki wpływają na nabłonek rogówki, korygując jej kształt poprzez stosowne jej wypłaszczenie w następstwie czego likwidują przyczynę krótkowzroczności. Działanie ortosoczewek jest odczuwalne często już po jednej nocy od ich pierwszego użycia. Należy jednakże zaznaczyć, iż rezultat nie jest permanentny jak po laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy regularnym noszeniu z ortosoczewek i, oczywiście, skrupulatnym stosowaniu się do instrukcji optometrysty, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą wystąpić powikłania. Zmiana krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest kompletnie odwracalna – po rezygnacji z noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swojego pierwotnego kształtu.
Kto może skorzystać z ortokorekcji?
Krótkowzroczność to wada, której doświadczają ludzie w różnym wieku, również kilkulatkowie. Na szczęście soczewek ortokorekcyjnych mogą używać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu w ciągu dnia mogą cieszyć się niczym nieograniczoną aktywnością, zupełnie jak ich przyjaciele bez wad wzroku. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z soczewek ortokorekcyjnych jest niewskazane przy krótkowzroczności głębszej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po przygotowaniu topografii rogówki oraz szczegółowym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to między innymi stożek rogówki czy uraz oka.
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]