Przepuklina jest zaliczana do najpoważniejszych dolegliwości. Pomimo tego często lekceważymy jej początkowe objawy, pozwalając na jej rozwinięcie. To natomiast może owocować groźnymi powikłaniami, w niektórych sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to wydostanie się błon na zewnątrz, wskutek czego rośnie niebezpieczeństwo wystąpienia groźnych infekcji. Najczęściej obserwowana jest w pachwinie, lecz potrafi pojawić się również w jamie brzusznej oraz między żebrami. W razie jej zdiagnozowania musimy jak najszybciej wybrać się do specjalisty, a ten wybierze właściwe, skuteczne metody terapii.
Przyczyny pojawienia się przepukliny
Przepuklina najczęściej jest efektem za dużego przeciążenia – powstaje między innymi przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Nierzadko jednak powody jej pojawienia się są całkowicie odmienne – może to być za niski poziom kolagenu, wskutek czego uszkodzone są błony utrzymujące narządy brzucha. Ryzyko wystąpienia przepukliny zwiększa się z biegiem lat i szczególnie zagrożeni są starsi chorzy, choć często notuje się ją także u dzieci – szczególnie najmłodszych.
Leczenie przepukliny
Leczenie przepukliny musi być podjęte bezzwłocznie i być nadzorowane przez doświadczonego specjalistę. Dzisiejsze techniki są o wiele skuteczniejsze od tych wykorzystywanych kiedyś i zapobiegają objawom ubocznym. Miast szyć tkanki pacjenta, w okolicy przepukliny stosuje się odpowiednie siatki, a te umożliwiają zmniejszenie napięcia i przez to wyeliminowanie ryzyka kolejnego pojawienia się tej dolegliwości.