Nauka pływania dla dzieci coraz popularniejsza w Polsce

18 kwietnia 2019

Każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego warto zacząć wspomaganie rozwoju malucha od pierwszych miesięcy jego życia. Świetnie do tego celu nadaje się pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla dzieci cieszy się coraz większą popularnością. Jednak czy przynosi to jakiekolwiek pożytki? Od kiedy można z maluchem zacząć uczęszczać? Spróbujemy odpowiedzieć na te zagadnienia.

Nauka pływania dla dzieci – w jakim wieku ją rozpocząć?

Naukę pływania dla niemowląt, która obecnie dostępna jest w większości dużych miejscowości takich, jak Kraków, Warszawa czy Lublin, można rozpocząć się już od 3-ego miesiąca życia malucha. Warunkiem jest jednak wcześniejsza konsultacja z pediatrą, który musi stwierdzić, czy w przypadku naszego malucha nie mają miejsca żadne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko rewelacyjną zabawę dla pociechy, ale także stymuluje jego poprawny rozwój. Zajęcia na basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia oraz układ oddechowy, rozbudowują również układ mięśniowy oraz uczą niemowlęta świadomości swojego ciała. Bardzo dobrze odciążają także układ kostno-stawowy, co w późniejszym czasie ma duże znaczenie przy nauce raczkowania oraz chodzenia. Dodatkowo nauka pływania wyostrza spostrzegawczość oraz celowość ruchów, ponieważ podczas ćwiczeń animowane są najróżniejsze gry, które pozytywnie wpływają na koordynację oko-ręka. Może to być na przykład łapanie zabawki , która unosi się na powierzchni wody. Ćwiczenia, które prowadzone są w grupie rówieśniczej to również korzystny wpływ na rozwój społeczny oraz emocjonalny malucha. Z kolei aktywna zabawa z rodzicami buduje zaufanie, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i zacieśnia więź emocjonalną.

Nauka pływania dla dzieci – liczy się doświadczony instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie naprawdę bezpieczna oraz efektywna tylko wtedy, kiedy będzie prowadzona pod okiem doświadczonych instruktorów. Niezbędne jest zdobycie przez nich stosownego wykształcenia umożliwiającego prowadzenie warsztatów ruchowych z dziećmi.

You May Also Like