Implanty zębów to najlepszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku jednego zęba. Ich najważniejszymi zaletami są stosunkowo łatwa pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy wraz z ceramiczną koronąwygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej przykre dla pacjenta niż zakładanie mostu czy pełnej protezy – nie wymaga szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ten proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.
Implanty stomatologiczne – kolejne kroki terapii
proces wszczepienia implantów stomatologicznych rozpoczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Ponadto ważne jest też stosowne nastawienie i poradzenie sobie z nerwami. W następnej kolejności stomatolog nacina dziąsła. Pozwala to na odsłonięcie tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To najtrudniejszy etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego praktyki i wyczucia. Precyzja istotna jest również przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w łożu. Gdy ten będzie w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty stomatologiczne a obawa przed bólem
Proces wszczepienia implantu zębowego budzi w niektórych osobach przerażenie związane z potencjalnym przenikliwym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu oraz kilka dni po nim. Szczęśliwie lęk ten jest kompletnie bezzasadny. Obecnie implantologia korzysta z bardzo efektywnych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo podatni na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkowicie usunie możliwość odczuwania stresu przed leczeniem stomatologicznym.