Czym zajmuje się urologia?

14 maja 2021

Urologia w Krakowie. Czytaj więcej na www.scmkrakow.pl.

Spotkanie z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle krępujące, co skutkuje tym, że osoby, które dostrzegły u siebie niepokojące oznaki choroby, często odwlekają o wiele tygodni badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować wiele różnych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na jakie w związku z tym oznaki należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszelkie zmiany powiązane z moczem, czyli pojawienie się w nim krwi albo ropy, jego ciemne zabarwienie bądź spienienie, ale też przerywany strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy bywają także mniej ewidentne, przykładowo ból w okolicy podbrzusza bądź pleców, nadciśnienie tętnicze oraz opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni powinni umówić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), utrzymaniem wzwodu czy gdy spostrzegą zmiany na prąciu albo jądrach. Trzeba także podkreślić, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do gabinetu urologa w celu konsultacji odnośnie wazektomii, wykonania biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Urolodzy codziennie przeprowadzają także wiele złożonych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

You May Also Like