Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?

10 października 2020

Skieruj się tutaj po więcej szczegółów o bólu pleców w odcinku lędźwiowym

Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami stopniowo zaczyna być codziennością dla sporego odsetka społeczeństwa. Obecnie jest to dolegliwość, z którą borykają się nie tylko osoby starsze. Znikoma aktywność fizyczna powiązana z pracą biurową sprawia, iż bólu tego rodzaju doświadczają też młodsi ludzie.

Ból pleców to nie tylko rezultat urazów

Ból kręgosłupa może wynikać z wielu przyczyn. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również dawać znaki o rozwijaniu się schorzeń narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego typu przyczyn. Tymczasem ból w odcinku lędźwiowym, jak również ból między łopatkami najczęściej jest efektem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien lub mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie przenoszeniem przedmiotów o sporej masie czy nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest lekceważony, ponieważ zanika po wypoczynku, jednak może on być oznaką początków dyskopatii (przepukliny dysku). Oczywiście ból kręgosłupa bywa też konsekwencją rozmaitych stanów zapalnych lub obrażeń niejednokrotnie tak drobnych, iż przypominają się nam one dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.

Ból pleców – co zalecają lekarze?

Bólu kręgosłupa nie można ignorować i trzeba od razu zgłosić się na konsultację z lekarzem. Rozpozna on wstępnie typ oraz przyczynę bólu, po czym skieruje do właściwego specjalisty, który wybierze optymalny kierunek leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. Nawet jeżeli kręgosłup na razie nie sprawiał problemów. W tym celu specjaliści zalecają utrzymanie właściwej wagi, systematyczne ćwiczenia oraz pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. w trakcie pracy przy komputerze. Spięte mięśnie pleców i karku można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami stymuluje cyrkulację limfy i krwi oraz umacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.

Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]

You May Also Like