Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

24 lipca 2019

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą usunięcie części zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jednak dostępne są środki, skutecznie eliminujące niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.

You May Also Like