Charakterystyka i działanie aparatów do ultradźwięków

22 stycznia 2023

Zobacz, gdzie kupić aparat ultradźwiękowy.

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci coraz częściej stosują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz. Rzecz jasna, nie dzieje się tak bez przyczyny, bo właściwie aplikowane ultradźwięki mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie pacjentów. Mogą być one stosowane do masażu tkanki mięśniowej, a wytwarzane za ich pomocą ciepło oddziałuje kojąco na tkankę nerwową. Dzięki temu masaż ultradźwiękami może być stosowany do usprawnienia przepływu limfy, łagodzenia bólu i redukowania napięcia mięśniowego. Powyższe działanie możliwe jest jednak jedynie z wykorzystaniem właściwego aparatu ultradźwiękowego.

Aparat ultradźwiękowego – sposób działania?

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od blisko wieku, bazuje na dwóch rodzajach efektów: atermicznych i termicznych. Te pierwsze mają zbawienny wpływ na transfer płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają głównie na rozgrzaniu tkanek bogatych w kolagen – wiązadeł, blizn, stawów oraz ścięgien i stosuje się je podczas przygotowania organizmu do znacznego wysiłku czy też przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – przenośny czy stacjonarny?

Istnieją dwa typy aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie świetnym wyborem kierowaną do fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów względnie przyjmujących ich w kilku gabinetach. Jeśli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym podejmuje dużą ilość pacjentów – zwłaszcza w ramach umowy z NFZ – bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie najlepszym zakupem.

BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]

You May Also Like