Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

8 czerwca 2020

Tu odnajdziesz szczegółowe informacje dotyczące food pairing

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych kombinacji smakowych, nie oznacza to, iż parowanie ze sobą dań, które na pozór kompletnie do siebie nie pasują, nie może dać zaskakujących i, co najważniejsze, smacznych wyników. Dowiadujemy się o tym raz za razem. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało z pewnością otworzenie się na obce zwyczaje kulinarne, a także możliwość zakupu niedostępnych przedtem w naszym kraju produktów spożywczych. Dzięki temu chociażby połączenie mięsa z egzotycznych owocami rzadko już dziwi. Ci, którzy rozsmakowali się w tych wyjątkowych fuzjach smakowych chętnie rozpoczynają swoje doświadczenia i samodzielnie poszukują coraz to bardziej niezwykłych kombinacji. By te aczkolwiek przyniosły oczekiwane rezultaty, wypada wpierw wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – sztuka łączenia ze sobą smaków

Chcąc, by nasze kulinarne eksploracje rzeczywiście okazały się źródłem uniesień oraz pozwalały odkryć nowe smakowe wrażenia, trzeba postępować zgodnie z regułami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są wyłącznie wytycznymi, których trzeba przestrzegać, aby aromaty wiążą się w harmonijną, choć niebanalną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tą nazwą określa się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które w powszechnym mniemaniu uważane są za kategorycznie do siebie niepasujące. Wszystkie zasady food pairingu są jednak gruntownie przemyślane i poparte szczegółową wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim obecności danych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, ale również napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na wyczuciu i sporej fantazji

Food pairing wymaga instynktu oraz sporej wyobraźni, jednak to nie one okazują się kluczowe. Dużo bardziej liczy się znajomość ilości konkretnych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak reagują one z pozostałymi składnikami. Wobec tego świetnym posunięciem będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez doświadczonego szefa kuchni – tym bardziej, iż przekazanie niezbędnej wiedzy trwa mniej więcej kilka godzin.

Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]

You May Also Like