Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

11 kwietnia 2022

Znajomość dziejów rodu potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o przodkach tworzona jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których to zdecydowanie za mało. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli praca wymagająca cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – głównie takiego , które cofa nas kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci kolejnych krewnych wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach prowadzonych przez parafie. W większości przypadków można przeglądać je zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Powinno się pamiętać, że cena poszukiwań może też wzrosnąć wraz z potrzebą podróżowania do następnych parafii oraz urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od pokoleń przebywa w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je robić?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem niewielkiej wspólnoty, jaką są nasi najbliżsi. Sprawia to również, iż nie czujemy się zagubieni we współczesnym świecie. To dlatego obecnie bardzo dużo osób podejmuje decyzję o zleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.

You May Also Like