Szalunki – niezbędne przy wylewaniu fundamentów

19 czerwca 2019

Poszukujesz szalunków Kraków? Zobacz tu

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można również efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stwardnieje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje wypełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robione są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są także profesjonalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że małe firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w szalunki, a także sklejkę.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

You May Also Like