Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

8 stycznia 2020

Jeśli chcesz zamówić szalunki Peri, kliknij tutaj

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtedy są one konieczne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przestrzeni na drzwi, okna oraz bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami bądź drewnianych desek, którą można użytkować powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu wykonawców i inwestorów decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wytwarza się z drewna, metalu bądź sklejki, jak również łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Zwykle jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą głowice ze aluminiowe lub stalowe, łączniki, belki i narożniki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które zwykle świadczą inne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

You May Also Like