Projekty budowlane – to musisz wiedzieć

25 kwietnia 2019

Ciężko znaleźć ważniejszą inwestycję niż budowa mieszkania. Warto jednak pamiętać, że nie będzie to proste wyzwanie, a szczególne problemy związane są z dopełnieniem różnych oficjalnych formalności. W pierwszej kolejności należy otrzymać pozwolenie na budowę – zostanie ono wydane, gdy przedstawimy projekt budowlany. Dokument powinien być stworzony przez architekta, zaś jego treść określają odpowiednie przepisy. Co zatem musi być w nim zawarte? Zachęcamy do przeczytania krótkiego poradnika.

Projekty budowlane – wymogi

Najistotniejszym elementem projektu budowlanego jest plan zagospodarowania działki. Dokument musi być sporządzony na mapie w skali 1:500 zatwierdzonej przez geodetę i posiadać rozmieszczenie dotychczasowych i wznoszonych budynków oraz sieci elektrycznych i kanalizacyjnych. W planie zagospodarowania muszą znaleźć się również informacje o miejscu przechowywania odpadów, rozmieszczeniu roślin i płocie. Projekty budowlane powinny poza tym posiadać projekty budowanych domów, a często również informacje od firm dystrybuujących wodę, gaz i prąd. W szczególnych sytuacjach konieczne będzie także dodanie rezultatów badań geologicznych.

Do czego służą projekty budowlane?

Jak przed chwilą napisaliśmy, projekty budowlane są potrzebne do tego, by otrzymać pozwolenie na budowę. Nie zapominajmy, iż rozpoczęta inwestycja powinna przebiegać według strategii ustalonej w tym dokumencie, a wszelkie niezgodności mogą być powodem jej niezatwierdzenia.

Joanna Kłusak Architekt
ul. Domki 17/1
31-519 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]

You May Also Like