Dowiedz się więcej o oknach zabytkowych
Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie lepiej niż te wykonywane obecnie więc są wielką ozdobą obiektów. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w dużej mierze wpływa także wiek. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w markecie surowców. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić takie prace?
Jak rozpoznać okna zabytkowe?
Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są również uchylane, a to sprawia, iż niezbędne stają się lufciki, dzięki którym można wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, jaki ma mnóstwo dobrych stron, lecz wymaga regularnej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Dlatego tak ważne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.
Renowacja okien zabytkowych
Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga wysokich umiejętności – ten typ okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z powyższym, nawet najlepsi stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]