Kiedy warto wybrać okna skrzynkowe?

8 listopada 2020

Jeśli potrzebujesz okien skrzynkowych drewnianych, odwiedź tę stronę.

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Często zauważyć je można w zabytkowych gmachach, starych chałupach lub pałacach. Dziś są one produkowane w szczególności z przeznaczeniem do montażu w tego rodzaju, gdyż użycie tego typu okien wymagane jest przez konserwatora. Należy przy tym zauważyć, że z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej montowane są także w nowszych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze modele są równie wydajne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi sposobami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to swego typu izolator, który chroni pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach nierzadko podzielone są na cztery elementów – dwa górne, mniejsze skrzydła są zamykane osobno i przed laty były wykorzystywane do wentylowania wnętrz. Taka budowa najlepiej zda egzamin w budynkach zabytkowych – chociażby chatach ceglanych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe rodzaje, powinny być wyprodukowane z właściwego drewna. Dotąd najchętniej wybierano sosnę oraz modrzew, ale ostatnimi czasy ich twórcy stosują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti okazują się bowiem znacznie bardziej wytrzymałe na wpływ wilgoci, powietrza i skrajnych temperatur.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

You May Also Like