Jakie usługi z zakresu hydroizolacji wykona profesjonalna ekipa?

8 czerwca 2020

Podczas budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania należy zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do źle albo w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich trwałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które fragmenty budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą głównie dachy, piwnice, balkony, fundamenty i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi albo wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy określą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej technologii należy użyć w stosunku do danych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się także balkony.

Komu powierzyć założenie hydroizolacji?

Kluczowe jest, żeby planowanie hydroizolacji, zlecić kompetentnej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy i inwestorzy skorzystają na współpracy ze specjalistami w toku prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm dylatacyjnych czy taśm PVC. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, naprawą i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.

You May Also Like