Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

27 stycznia 2022

Jeśli chcesz kupić obrączki ślubne Kraków, kliknij tutaj.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy młodą parę na zawsze, a oznaką ich zaangażowania, lojalności i uczucia są obrączki.

Obrączki – nie zawsze na prawej dłoni

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, skutkiem tego mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii zaślubin. Niedużo osób wie jednakże, iż mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele wieków później. I choć uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojnę, jednakże tradycja ta upowszechniła się szeroko w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak przykładowo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Brazylii, we Francji albo na Słowacji, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki razem, jednakże obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej ze stali, obecnie z platyny lub złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej stonowaną estetyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale (takie jak żelazo lub stal), które reprezentowały potęgę uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia stosuje się najczęściej złoto i platynę, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Rzecz jasna, są one też częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej kupowane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch rodzajów złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają również nieraz w ofercie ich grawerowanie. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

You May Also Like